Przeskocz do treści

Zabytki Mazowsza – zamki

Czersk

Czersk - zamek

Ruiny gotyckiego zamku z II poł. XIV w. Na miejscu starszego grodu z XI-XII w. zachowały się trzy wieże i częściowo mur okalający dziedziniec. W południowej baszcie mieściło się więzienie, w którym Konrad Mazowiecki więził Henryka Brodatego. Miejscowość oddalona jest od Warszawy o 40 km. Zarysy starego zamczyska widoczne są z dużej odległości. Co roku, w czerwcu, odbywa się tu impreza plenerowa pn. "Święto duchów".


Nowy Duninów

Nowy Duninów - zamek

Neogotycki zameczek z II poł. XIX wieku, o nieregularnym kształcie, dwukondygnacyjny, z mieszkalnym poddaszem i kolistą, czterokondygnacyjną wieżą. Architekturą nawiązuje do gotyku północnego. Wokół częściowo zachowany park krajobrazowy.

Obok zameczku usytuowany pałacyk myśliwski, pierwotnie jako dwór drewniany. Murowany, posiada dwie czworoboczne, neogotyckie wieże.


Opinogóra k. Ciechanowa

Opinogóra - zameczek

Zespół rezydencjonalny złożony z zameczku, oficyny i domku podcieniowego wzniesiony w połowie XIX w. dla Zygmunta Krasińskiego i jego żony (w prezencie ślubnym od gen. Wincentego Krasińskiego). Neogotycką budowlę z charakterystyczną, dwupiętrową wieżą otacza rozległy park w stylu angielskim. Zgromadzono tu wiele pamiątek po rodzinie poety, a ekspozycję nazwano Muzeum Romantyzmu.


Oporów

Oporów - zamek

XV-wieczny zamek gotycki na wyspie, otoczonej fosą, przez którą prowadził pierwotnie zwodzony most, rezydencja prymasa Władysława Oporowskiego. Kamienne fragmenty zamku położone w terenie bagnistym, wsparte są na dębowych palach osadzonych głęboko w ziemi. Zabudowania zamkowe okalają mury obronne zamykające dziedziniec od wschodu i północy. Układ wewnątrz budynków zamkowych pozostał niemal nie zmieniony. Mieści się tu Muzeum Wnętrz Stylowych. Wyposażenie sal dostosowane jest po części do wystroju architektonicznego niektórych pomieszczeń i podkreśla ich pierwotne funkcje.

Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok (XVI do XIX w.). Z zamkiem i sąsiadującym z nim klasztorem wiąże się romantyczna legenda.


Płock

Płock - zamek

Jeden z najstarszych grodów na Mazowszu, w jego miejsce na przełomie XIII/XIV w. wzniesiono zamek książąt mazowieckich o dwóch charakterystycznych wieżach: Zegarowej i Szlacheckiej. 17-metrowy mur okalający budowlę uchodzi za najwyższy w Polsce. Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Mazowieckiego, szczycącego się najbogatszymi w kraju zbiorami sztuki secesyjnej - zarówno aranżacji wnętrz mieszkalnych, jak i zbioru strojów, przedmiotów użytkowych ze znaną kolekcją szkieł secesyjnych z polskich i europejskich hut.


Pułtusk

Pułtusk - Dom Polonii

Zamek z XIV w. zbudowany na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, początkowo gotycki, w XVI wieku przebudowany na rezydencję renesansową. Do dziś istnieje dobudowany w XVII w. most arkadowy.

Przez wiele stuleci stanowił siedzibę biskupów płockich, obecnie mieści Dom Polonii.

Wokół zamku rozległy, opadający do samej Narwi, XV-wieczny ogród.


Szydłowiec

Szydłowiec - zamek

Kamienno-ceglany zamek wzniesiony przez Mikołaja Szydłowieckiego w początkach XVI w. otoczony jest szeroką fosą. Wieża bramna i skrzydło północne gotyckie, skrzydło wschodnie renesansowe. Brama połączona jest ze skrzydłem wschodnim gotyckim murem kurtynowym.

W zamku czynne jest Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.


Na podstawie folderu: "Szlakiem zabytków na Mazowszu"