Chlewiska k. Siedlec
Drewniany, pięknie utrzymany dwór z XIX w. zwany "Reymontówką" należał m.in. do wdowy po wielkim pisarzu Władysławie Reymoncie, obecnie mieści się tu Dom Pracy Twórczej. Położony wśród łąk i lasów, otoczony wspaniałym parkiem, a współcześnie doposażony w kort tenisowy, basen i niewielką stadninę koni stanowi atrakcyjne miejsce na warsztaty artystyczne, plenery malarskie i koncerty.
Czarnolas k. Zwolenia
Wieś będąca od końca XV w. własnością rodu Kochanowskich. W dworze czarnoleskim powstały wielkie dzieła Jana Kochanowskiego, poety, najwybitniejszego przedstawiciela poezji narodowej doby renesansu.
W miejscu, gdzie według tradycji miał stać dworek Kochanowskiego, wznosi się neogotycka kaplica z XIX w. Murowany dworek mieszczący muzeum poety zbudowano ok. 1870 r. dla Władysława Jabłonowskiego.
Dwór otacza romantyczny park, w którym zachowały się stawy. Rosną tu liczne lipy, graby, egzotyczne gatunki drzew i dąb - pomnik przyrody. Nie zachowała się słynna lipa z wierszy poety, w jej miejscu stoi obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki, córki Kochanowskiego.
Przed dworem widnieje okazały pomnik poety dłuta Mieczysława Weltera, wzniesiony z okazji 450 urodzin Kochanowskiego.
Głuchy niedaleko Wyszkowa
Modrzewiowy dworek z końca XVIII w. z gankiem na drewnianych kolumnach zwieńczonym trójkątnym szczytem i czterospadowym dachem krytym gontem. Prowadzi do niego wspaniała aleja wysadzana klonami. Tu w folwarku Laskowo-Głuchy 24 września 1821 roku urodził się jeden z najoryginalniejszych i najwszechstronniejszych polskich poetów Cyprian Kamil Norwid. Po wyjeździe z kraju często wracał myślą do miejsc swojej młodości tworząc nostalgiczne wiersze o polskiej wsi.
Dziś majątek ten jako własność prywatna córki aktorki Beaty Tyszkiewicz i reżysera Andrzeja Wajdy nie pełni funkcji muzeum.
Gołotczyzna k. Ciechanowa
Zabytkowy dworek "Krzewnia" Aleksandra Świętochowskiego, w którym mieści się dzisiaj Muzeum Pozytywizmu. Tu Aleksander Świętochowski spędził ostatnie lata swojego życia. Obok, w pięknym parku, znajduje się odrestaurowany dworek Aleksandry Bąkowskiej, współpracownicy Świętochowskiego, w którym na początku XX w. była szkoła rolnicza dla dziewcząt włościańskich, a obecnie pokazuje się wnętrza dworkowe.
Koszelew
Położony na szlaku turystycznym z Płocka przez Zdwórz do Gąbina, zespół dworski pochodzący z I poł. XIX w. z zabytkowym parkiem bogatym w okazy starodrzewu. Obecnie mieści się tutaj Państwowy Dom Pomocy Społecznej.
Orońsko k. Radomia
Zespół dworski z pałacem, związany z postacią znanego malarza batalisty Józefa Brandta, zbudowany w latach 1840-50 w stylu klasycystycznym według projektu architekta F. M. Lanciego.
W skład kompleksu zabudowań wchodziły również: kaplica późnoklasycystyczna, dawna oranżeria, spichlerz i stajnia (dziś sale wystawiennicze i pracownie). Całość okalał bardzo malowniczy park krajobrazowy z rozległym stawem. Współcześnie mieści się tu Centrum Rzeźby Polskiej, które tworzą: Muzeum J. Brandta, Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Orońska, galerie wystawiennicze, pracownie rzeźbiarskie, hotel i plenerowa wystawa rzeźby w parku.
Pęcice k. Pruszkowa
"Jam dwór polski co walczy mężnie i strzeże wiernie" - tak głosi napis na ryzalicie frontowym elewacji dworu w Pęcicach. Historia dworu jest bardzo bogata. Został on wzniesiony na początku XIX w. według projektu architekta Fryderyka Lessa. Najdłużej właścicielami Pęcic była rodzina Sapiehów, a następnie Marylskich. Wokół dworu rozciąga się park krajobrazowy z dużym, 9-hektarowym stawem.
Istnieje możliwość skorzystania z pokoi hotelowych i dworskiej kuchni.
Petrykozy
W sąsiedztwie trzech kaskadowo położonych stawów usytuowany jest parterowy XIX-wieczny, murowany dwór z łamanym dachem krytym gontem. Bielone ściany pokrywa czerwieniejące jesienią dzikie wino. Gospodarz zabytkowego siedliska, znany aktor Wojciech Siemion zgromadził pokaźny zbiór dzieł sztuki ludowej i współczesnego malarstwa. W Petrykozach organizowane są plenery malarskie i spotkania artystów.
Sucha k. Węgrowa
"Sub veteri tectu, sedparentali" ("Pod starym, lecz ojczystym dachem") - tak głosi napis na tympanonie jednego z najurokliwszych dworów Mazowsza. A jest on faktycznie stary, bo zbudowano go w 1743 roku. Przez dwa wieki modrzewiowy dwór pozostawał w rękach wybitnej rodziny Cieszkowskich, z której najbardziej znany, hrabia August był słynnym ekonomistą, filozofem i politykiem.
Obecny właściciel prof. Marek Kwiatkowski odrestaurował swą posiadłość z ogromnym pietyzmem, wyposażył w zabytkowe meble i założył tu Muzeum Dworu Polskiego. W sąsiedztwie zgromadził wiele zabytkowych budowli wiejskich, m.in.: dwie drewniane chaty, dzwonnicę, karczmę i wiatrak "holender".
Tułowice k. Żelazowej Woli
Na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, przy trasie turystycznej związanej postacią F. Chopina, łączącej Brochów z Żelazową Wolą bieleje z daleka okazała bryła klasycystycznego dworu.
Wzniesiony został przez kasztelana Adama Lasockiego w końcu XVIII w. wg projektu Hilarego Szpilowskiego. Charakteryzuje się kolumnadą sięgającą pierwszego piętra usytuowaną od strony wejścia ogrodowego, a nie od frontu. Obecny właściciel malarz Andrzej Nowak-Zempliński z pietyzmem odrestaurował dwór, nadając wnętrzom dawny, historyczny wygląd.
W odrestaurowanych budynkach gospodarskich mieści się zbiór pojazdów dworskich z terenów Mazowsza i Małopolski.
Wola Suchożebrska k. Siedlec
Wspaniała, świetnie zachowana klasycystyczna budowla z I poł. XIX wieku początkowo należąca do Czartoryskich, następnie do rodziny Marcinkowskich. Do dziś zachowały się meble z tamtego okresu uzupełnione stylizowanymi sprzętami w stylu eklektycznym. Dwór wykorzystywany jest na organizację narad i konferencji, świadczone są tu usługi hotelowe i gastronomiczne.
Na podstawie folderu: "Szlakiem zabytków na Mazowszu"