Przeskocz do treści

Zabytki Mazowsza – pałace

Jadwisin

Jadwisin - pałac

Niemalże w puszczy, bowiem ogrodzony teren obejmuje 100 ha gęstego lasu, położony jest XIX-wieczny pałac projektu Franciszka Arywuf'a dla Radziwiłłów. Wzniesiony na wysokim brzegu Narwi, stylem nawiązuje do renesansu francuskiego. Płaszczyzny ścian elewacji zewnętrznej wyłożone są czerwonymi płytkami terakoty, a narożniki i otwory okienne i drzwiowe obramowane białym piaskowcem. Tworzy to bardzo malowniczą całość z interesującym akcentem czworobocznej wieży i piętrowymi ryzalitami zwieńczonymi trójkątnymi szczytami.

W pałacu mieści się ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów. Do dyspozycji gości są pokoje gościnne, pałacowa kuchnia, kryty basen kąpielowy, sale konferencyjne, do których prowadzi długi podziemny korytarz.


Luberadz

Luberadz - pałac

Pałac malowniczo położony na skarpie opadającej ku Łydyni. Wzniesiony w końcu XVIII w. dla Józefa Dembowskiego, stanowi jeden z ciekawszych na Mazowszu obiektów. Zaprojektowany na planie nieregularnym przez Hilarego Szpilkowskiego. Posiada bardzo oryginalną elewację frontową. W parku krajobrazowym zachowały się okazy starych grabów, lip i kasztanowców, szpaler świerkowy oraz dojazdowa aleja grabowo-lipowa.


Nieborów

Nieborów - pałac

Zespół pałacowo-parkowy zbudowany przez Tylmana z Gameren dla kardynała Michała Stefana Radziejowskiego w latach 1690-96. W XVIII w. pałac przeszedł w ręce Radziwiłłów, powstał park w stylu angielskim z pawilonami ogrodowymi jak również kolekcja książek, rycin, map, medali i monet. Księżna Helena Radziwiłłowa zafascynowana antykiem, założyła w 1778 roku w pobliżu Nieborowa park - Arkadię, której centralny punkt stanowiła Świątynia Diany. Obecnie w pałacu znajduje się oddział Muzeum Narodowego, a przepiękne wnętrza z bogatym wystrojem i zbiorami sztuki użytkowej udostępniono zwiedzającym. W części pałacu mieści się Dom Pracy Twórczej.


Popowo Kościelne

Popowo Kościelne - pałac

Na skraju sosnowych lasów Puszczy Białej, nad Bugiem, ok. 10 km od Serocka, wznosi się niewielki pałac i oficyna z I poł. XIX wieku. - klasycystyczny z elementami neogotyku. Uroku dodają mu dwie wieże ośmioboczne, z których większa dodatkowo otoczona jest krenelażem i ostrołukowymi oknami. Otoczony parkiem z wiekowymi drzewami, stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku, a jest po temu okazja, bowiem mieści się tu ośrodek wczasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.


Stara Wieś

Stara Wieś - pałac

Niezwykle okazały pałac usytuowany na starym "gdańskim szlaku" kupieckim wzniesiony dla księcia Biskupa Radziwiłła w połowie XVII w. później zmieniał właścicieli i wystrój zewnętrzny. Obecny swój wygląd w stylu gotyku angielskiego, uzyskał po przebudowie w 1843 roku dla księcia Sergiusza Golicyna i jego żony Marii. Posiada zachwycającą elewację zewnętrzną z charakterystyczną ośmioboczną wieżą w narożniku południowo- wschodnim i bogato wyposażone wnętrza. Do najciekawszych pomieszczeń należą sale - Malinowa z kaflowymi piecami, Myśliwska z plafonem i Biblioteczna z bogato dekorowanym kominkiem.


Ślężany

Ślężany - pałac

Wspaniale utrzymany, XIX-wieczny pałac malowniczo położony nad Bugiem, około 15 km na północ od Radzymina. Łączy funkcje zabytkowego obiektu i ośrodka szkoleniowego.


Srebrna k. Płocka

Srebrna - pałac

Rozległa budowla z XIX wieku, początkowo parterowy dwór, który dzięki licznym przebudowom uzyskał dzisiejszy, niepowtarzalny kształt.

Otaczający pałac park krajobrazowy założono w 1870 r., wykorzystując korzystne naturalne ukształtowanie terenu. W okresie międzywojennym w pałacu gościli m.in.: Julian Tuwim i Tadeusz Dołęga- Mostowicz. Piękną, naturalną scenerię wykorzystano do nakręcenia głośnego przed wojną filmu "Znachor". Obecnie mieści się tu Ośrodek Kulturalno-Szkoleniowy płockiej Petrochemii.


Teresin

Teresin - pałac

Neobarokowy pałac z połowy XIX w. wzniesiony według projektu Adolfa Loewe dla Hermana Epsteina, po gruntownych przebudowach od 1909 był własnością ks. Władysława Druckiego- Lubeckiego. Wspaniałą elewację frontową otacza park krajobrazowy z okazami starych dębów.


Walewice

Walewice - pałac

Pięknie wkomponowany w krajobraz, leżący nad Mrogą, klasycystyczny pałac rodu Walewskich umożliwia gościom obcowanie z naturą w atmosferze komfortu i gościnności. Słynna walewicka stadnina od ponad pięć dziesięciu lat hoduje i sprzedaje piękne angloaraby. Oprócz nauki jazdy i przejażdżek, stadnina oferuje wędkowanie oraz zorganizowaną turystykę łowiecką.


Na podstawie folderu: "Szlakiem zabytków na Mazowszu"